Muzejska pot Dotakni se!

Avtorji muzejske poti: Estera Cerar, Ajda Kozjek, Raša Urbas, Urška Stankovič Elesini, Pia Anžel, Aksinja Kermauner, Matej Pivar

Muzejska pot Dotakni se! predstavlja celostno prilagoditev stalne muzejske zbirke zgodovine pošte in telekomunikacij slepim in slabovidnim obiskovalcem, vsekakor pa je zanimiva tudi videčim, ki jo lahko spoznajo še na nekoliko drugačen način. S tipanjem in poslušanjem ter malo tudi z vonjanjem.

Muzejska pot se začne s predhodniki današnjih poštarjev, sli, ki so sporočila, pakete in denar prenašali peš, na konjih ali z vozovi. Obiskovalci lahko otipajo miljni kamen, preberejo legendo o sv. Urhu na srednjeveškem zvitku, poslušajo razglas mestnega klicarja in prisluhnejo melodijam poštnega roga. Otipajo lahko povečano repliko prve slovenske znamke Verigar ter reliefno podobo slovenskega poštnega reformatorja Lovrenca Koširja. To pa še ni vse. Pisala, suhi žigi, iztresalna miza, poštne pošiljke in še mnogo več je moč videti in otipati na muzejski poti.

Pot se nadaljuje skozi zgodovino telekomunikacij od telegrafov pa vse do pametnih telefonov. Obiskovalci lahko uporabijo Morzejev telegraf in teleprinterje, se preizkusijo v telefoniranju s pomočjo ročne, avtomatske in digitalne telefonske centrale ter se spomnijo začetkov prvih prenosnih telefonov.

Celotna pot je opremljena z zapisi v brajici, označena s talnimi oznakami, pred vhodom v muzejske prostore pa so postavljeni tipni zemljevidi, ki slepim in slabovidnim omogočajo lažjo orientacijo po prostorih.

Muzejska pot Dotakni se! je plod sodelovanja med sodelavci Muzeja pošte in telekomunikacij ter člani Katedre za informacijsko in grafično tehnologijo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani.