Predavanje Marko Vincenc Lipold – geolg in meščan

Vabimo vas

na predavanje ob 200- letnici rojstva prvega slovenskega geologa,
ki bo v torek 19. januarja 2016 ob 18. uri
v dvorani Slovenske matice na Kongresnem trgu 8/I v Ljubljani.

Prof. dr. Mihael Brenčič: MARKO VINCENC LIPOLD – GEOLOG IN MEŠČAN

Ob dvesto letnici rojstva

Pred dvesto leti (19. januarja 1816) je bil v Mozirju rojen Marko Vincenc Lipold prvi šolani slovenski geolog, ki je pomembno prispeval h geološkemu poznavanju Slovenije in sosednjih dežel. Najprej se je izšolal za pravnika, nato je nadaljeval šolanje na rudarski akademiji v Banski Štiavnici. Po dokončanju študija se je odpravil na voluntersko prakso v solni rudnik v Hallu na Tirolskem, kjer je po krajši prekinitvi kmalu dobil tudi stalno namestitev. Od tod ga je pot vodila v Ausse, od koder je odšel na Dunaj, kjer je leta 1849 postal član Državnega geološkega zavoda. Na njem je deloval sedemnajst let. V tem času je geološko kartiral obsežna območja monarhije in pomembno prispeval k izboljšanju poznavanja geoloških razmer tedanje države. Pomembno torišče njegovega dela je bila tudi Kranjska. Leta 1867 je dobil mesto ravnatelja rudnika živega srebra v Idriji, kjer je deloval vse do svoje smrti leta 1883. V Idriji je pomembno vplival na razvoj rudnika in na socialne razmere v mestu.

Marko Vincenc Lipold je zanimiva osebnost, ki je za seboj pustila veliko strokovnih in znanstvenih del. Hkrati s tem je vse življenje zelo natančno vodil dnevnike, ki niso le pomemben vir za njegovo biografijo, temveč predstavljajo tudi izredno zanimivo zgodovinsko gradivo, ki nam nudi vpogled v mišljenje tedanje tehnične inteligence, ki se je narodnostno šele opredeljevala, kakor tudi v življenje tedanjega srednjega sloja.

V predavanju bomo orisali njegovo biografijo, znanstvene in strokovne dosežke, hkrati pa se bomo dotaknili tudi njegovega družbenega položaja. Osvetlili bomo njegov pomen za razvoj geološke znanosti na območju Slovenije, kakor tudi na območju nekdanje črnožolte monarhije.

Dr. Mihael Brenčič, izredni profesor hidrogeologije in geologije krasa na Univerzi v Ljubljani. Ukvarja se s preučevanjem podzemnih vod, krasa in zgodovine geologije. Deluje na znanstvenem in strokovnem področju. Rezultate svojega dela podaja v strokovnih ekspertizah in elaboratih, ter strokovnih, znanstvenih in poljudnih člankih.

Vodja Naravoslovno-tehniškega odseka

Jernej Pavšič l.r.