ZNANOST ZA VSE – predstavitev dosežkov članov SMUL: STRUKTURNA BIOLOGIJA PRIROJENIH IMUNSKIH ODZIVOV, 31. 3. 2022 ob 13.00

ZNANOST ZA VSE – PREDSTAVITVE DOSEŽKOV ČLANOV SVETOVNE MREŽE UNIVERZE V LJUBLJANI (SMUL)

STRUKTURNA BIOLOGIJA PRIROJENIH IMUNSKIH ODZIVOV

Predavatelj: prof. Boštjan Kobe

Termin: 31. 3. 2022 ob 13.00

V predavanju se bo prof. Kobe posebej osredotočil na strukturne raziskave signalnih kompleksov, ki se tvorijo med prirojenimi imunskimi odzivi. Omenil bo tudi, kako nam lahko te raziskave pomagajo pri boju proti COVID-19. Imunski sistem nas varuje pred patogeni, na primer pred bakterijami, kot je Mycobacterium tuberculosis, ali pred virusi kot je SARS-CoV-2, ki povzroča COVID-19. Ljudje imamo dve veji imunskega sistema: prirojeni in pridobljeni imunski sistem. Strukturna biologija nam pomaga razložiti, kako delujejo biokemijski procesi, na primer imunski odzivi, na molekularnem nivoju. Predstavitev bo potekala prek spleta v četrtek, 31. 3. 2022, s pričetkom ob 13.00. Za udeležbo na predstavitvi, prosimo, izpolnite prijavnico na tej povezavi.

Boštjan Kobe je profesor strukturne biologije in Australian Laureate Fellow v School of Chemistry and Molecular Biosciences, University of Queensland, Brisbane, Avstralija. Diplomiral je iz kemije na Univerzi  v Ljubljani leta 1989 in doktoriral na University of Texas Southwestern Medical Center v Dallasu, ZDA leta 1994. Njegov laboratorij uporablja metode strukturne biologije (predvsem kristalografijo in elektronsko mikroskopijo) za razumevanje mehanizmov delovanja proteinov s funkcijami v procesih infekcije in imunskega sistema. Podelili so mu Minister’s Prize for Achievement in Life Sciences leta 2001. Leta 2018 je postal tudi član Avstralske akademije znanosti, leta 2020 pa je prejel priznanje Ambasador znanosti Republike Slovenije. Objavil je več kot 270 člankov, tudi v Nature in Science.