ZNANOST ZA VSE – predstavitev dosežkov članov SMUL: ZAKAJ JE ANTISNOV TAKO REDKA?, 7. 6. 2021 ob 16.00

Dr. Jure Zupan, član Svetovne mreže Univerze v Ljubljani in docent na Univerzi Cincinnati, bo predstavil problem, ki ga fizikom še ni uspelo razjasniti.

Snov in antisnov sta si zelo podobni, imata skoraj identične lastnosti, le naboj je drugačen. Antielektron oz. pozitron je tako pozitivno nabit, za razliko od negativnega elektrona. Zakaj je potem vse kar vidimo okoli nas, mize, stoli, knjige, …, sestavljeno iz snovi in ne antisnovi? Kako to, da je snov po prapoku prevladala nad antisnovjo? Odgovor je pomemben za naše razumevanje sveta, saj če bi v zgodnjem vesolju bilo enako snovi kot antisnovi, potem nas samih sploh ne bi bilo. Kaj v zakonih fizike je torej omogočilo prevlado snovi?

Na predavanju bo dr. Jure Zupan orisal problem, ki ga ima s pojasnitvijo tega dejstva standardni model osnovnih delcev in nakazal, kateri eksperimenti v fiziki delcev nam lahko ponudijo razrešitev problema z meritvami, ki jih bodo fiziki opravili v prihodnosti.

Predstavitev bo potekala 7. 6. 2021 s pričetkom ob 16.00 uri. Za udeležbo na predstavitvi je potrebno izpolniti prijavnico na tej povezavi. Vljudno vabljeni.