9. konferenca informacijske in grafične tehnologije je namenjena objavi novih raziskovalnih člankov s področja grafičnih komunikacij, multimedijev, grafičnega oblikovanja, oblikovanja spletnih in programskih aplikacij, tipografije, priprave za tisk, 2D in 3D tiska, dodelave, fotografije, videa, grafičnih materialov, embalaže, ekologije, založništva in drugih povezanih tem, navedenih na spletni strani konference.
Zbornik konference bo vseboval izvirne prispevke, ki še niso bili objavljeni (izvirni znanstveni, pregledni in strokovni prispevek). Prispevki in povzetki se predložijo v angleškem jeziku.
POLITIKA IN ODGOVORNOSTI UREDNIŠTVA
Uredništvo je odgovorno za odločanje, kateri izmed prispevkov bodo objavljeni v zborniku. Pridržuje si pravico, da se odloči, da predloženega prispevka ne objavi, če ugotovi, da le-ta ne izpolnjuje ustreznih standardov glede vsebine in formalnih vidikov. Uredništvo bo avtorje obvestilo, ali je prispevek sprejet v objavo v enem mesecu od datuma oddaje.
V povezavi s prispevki, obravnavanimi za objavo, recenzentski odbor ne sme biti v navzkrižju interesov. V tovrstnem primeru izbiro recenzentov in vse odločitve v zvezi s prispevkom sprejme programski odbor.
Uredništvo ocenjuje prispevke glede na njihovo intelektualno vsebino brez kakršnekoli rasne, spolne, verske, etnične ali politične pristranskosti.
Uredništvo sprejme vse razumne ukrepe, s katerimi zagotovi, da recenzenti pred postopkom ocenjevanja, med njim in po njem ostanejo anonimni.
ETIKA OBJAVLJANJA
Odgovornost avtorja
Avtorji jamčijo, da je prispevek njihovo izvirno delo, da še ni bilo objavljeno ter da ni v postopku objave.
Odgovornost avtorjev je, da so prispevki napisani ob upoštevanju etičnih standardov. Avtorji potrjujejo, da prispevek ne vsebuje neutemeljenih ali nezakonitih izjav in ne krši pravic tretjih oseb. Pravna odgovornost v primeru morebitnih odškodninskih zahtevkov je v celoti na avtorjih prispevka.
Standardi poročanja
Oddani prispevek mora vsebovati dovolj podrobnosti in referenc, da lahko recenzenti in pozneje bralci preverijo trditve, predstavljene v prispevku. Namerna predstavitev lažnih trditev je kršitev etičnih standardov. Avtorji so odgovorni za vsebino prispevkov. Pred objavo podatkov je treba pridobiti dovoljenje vseh vpletenih oseb.
Avtorji, ki želijo vključiti slike, tabele ali drugo gradivo, ki je že bilo objavljeno drugje, morajo pridobiti dovoljenje imetnikov avtorskih pravic. Gradivo, ki tovrstnega dokazilo ne bo imelo, se bo štelo kot delo avtorja prispevka.
Avtorstvo
Avtorji poskrbijo, da so kot avtorji navedeni vsi sodelavci, ki so pomembno prispevali k prispevku. V primeru, da so pri pomembnih vidikih raziskovalnega projekta in pripravi prispevka sodelovale osebe, ki niso navedene med avtorji prispevka, njihov doprinos navedete v opombi ali zahvali oz. poglavju Acknowledgements.
Citiranje virov
Na koncu prispevka ustrezno navedite vire, ki so prispevali k razumevanju raziskovalnega dela in pisanju prispevka. Brez pisnega soglasja se podatkov, prejetih v zasebnem pogovoru, korespondenci s tretjimi osebami, pri pregledovanju projektnih prijav, rokopisov in podobnega gradiva, ne sme uporabljati.
Plagiatorstvo
Kršenje znanstvene etike je, kadar avtor prispevka brez jasnega navajanja v besedilu predstavi ideje, besede oziroma izraze drugih avtorjev kot svoje. Plagiatorstvo pomeni tudi kršitev zakona o avtorskih pravicah, ki se kaznuje s sodnim postopkom. Plagiatorstvo vključuje naslednje:
dobesedni prepis ali parafraziranje delov dela drugega avtorja brez jasnega navajanja vira oziroma jasnega označevanja kopiranega dela besedila;
kopiranje enačb, slik ali tabel iz tujega dela brez ustreznega navajanja vira in/ali brez dovoljenja izvirnega avtorja oziroma imetnika avtorskih pravic.
Uredništvo temeljito preveri vse poslane prispevke. V primeru dokazanega plagiatorstva uredništvo prispevek zavrne.
Konflikt interesov
Avtorji morajo v prispevku razkriti vsa finančna ali druga vsebinska nasprotja interesov, ki bi lahko vplivala na predstavljene rezultate ali njihovo razlago.
Temeljne napake v objavljenih delih
Kadar avtor naknadno odkrije bistveno napako v svojem objavljenem delu, o tem nemudoma obvesti urednika zbornika ali založnika ter z njim sodeluje pri umiku ali popravku. Z oddajo prispevka se avtorji strinjajo, da bodo upoštevali navodila za Zbornik konference.
RECENZIJSKI POSTOPEK
Poslani prispevki so predmet recenzijskega postopka. Namen le-tega je pomagati uredništvu pri sprejemanju uredniških odločitev. Avtorjem pa pomaga izboljšati prispevek.
Recenzijski postopek se običajno zaključi v roku enega meseca.
Izbira recenzentov je v pristojnosti uredništva. Recenzenti so strokovnjaki s področja, ki se nanaša na vsebino prispevka. Recenzenti niso del kolektiva, ki je povezan z avtorjem, prav tako nimajo nedavnih skupnih objav z nobenim izmed avtorjev prispevka.
V glavni fazi pregleda uredništvo pošlje poslane prispevke dvema recenzentoma s področja, ki se nanaša na vsebino prispevka. Ocenjevalni obrazec za recenzente vsebuje oporne točke, ki recenzentom pomagajo zajeti vidike, ki odločajo o objavi prispevka. V zadnjem razdelku ocenjevalnega obrazca recenzenti navedejo pripombe in predloge za izboljšanje prispevka. Po zaključeni recenziji uredništvo posreduje avtorjem anonimizirane pripombe in predloge recenzentov.
Vsi recenzenti prispevka ostanejo anonimni pred, med in po recenzijskem postopku. Recenzenti prispevka delujejo neodvisno in ne poznajo identitete drug drugega. Kadar se odločitvi dveh recenzentov ne ujemata (sprejeti/zavrniti), lahko urednik imenuje dodatne recenzente. Za oceno znanstvenega doprinosa prispevka lahko urednik med postopkom pregleda zahteva dodatne informacije (vključno z neobdelanimi podatki). To dodatno gradivo je zaupno in se ne sme uporabljati za osebno korist.
ODGOVORNOST RECENZENTOV
Recenzenti pravočasno podajo pisno in nepristransko mnenje o znanstvenih dosežkih in doprinosu prispevka.
Recenzenti ocenijo skladnost prispevka, pomembnost raziskovane teme in uporabljenih metod, izvirnost in znanstveno pomembnost informacij, predstavljenih v prispevku, slog pisanja ter znanstveni doprinos.
Naloga recenzentov je, da urednika opozorijo na vse utemeljene sume o morebitnih kršitvah etičnih standardov s strani avtorjev. Recenzenti morajo prepoznati pomembna objavljena dela, ki jih avtorji niso navedli, in opozoriti urednika na bistvene podobnosti med recenziranim prispevkom in prispevkom, ki je bil objavljen ali je v obravnavi za objavo drugje. Recenzenti opozorijo urednika tudi na vzporedno oddajo istega prispevka v drugo revijo ali zbornik, če so s tem seznanjeni.
Recenzenti ne smejo biti v konfliktu interesov z raziskavo, avtorji in/ali viri financiranja raziskave. V primeru, da takšen konflikt obstaja, recenzenti s tem seznanijo urednika.
Recenzent, ki meni, da ni kompetenten za pregled raziskave, o kateri poroča prispevek, oziroma se zaveda, da pregled ne bo pravočasno zaključen, o tem obvestiti urednika.
Recenzije morajo biti objektivne. Osebna kritika avtorja je neprimerna. V oceni prispevka recenzenti jasno izrazijo svoja stališča in jih podkrepijo z argumenti.
Vsak prispevek, ki ga recenzenti prejmejo v pregled, se obravnava kot zaupen dokument. Recenzenti ne smejo uporabljati neobjavljenega gradiva, razkritega v prispevkih, brez izrecnega pisnega soglasja avtorjev. Informacije in zamisli, predstavljene v prispevkih, so zaupne in se ne smejo uporabljati za osebno korist.
POLITIKA UMIKA IZ OBJAVE
Zaradi pravnih omejitev založnika, imetnika avtorskih pravic ali avtorjev, kršitev poklicnih etičnih kodeksov, kot so večkratne prijave, lažne trditve o avtorstvu, plagiatorstvo, goljufiva uporaba podatkov ali kakršnekoli večje kršitve, je treba prispevek umakniti iz objave. Občasno se lahko umik uporabi za popravek napak. Glavni razlog za umik ali preklic je popraviti napako in hkrati ohraniti integriteto znanosti; ne gre za kaznovanje avtorja.
POLITIKA ODPRTEGA DOSTOPA
Zbornik konference je prosto dostopen. Vse prispevke se lahko prenese brezplačno. V fazi oddaje, recenziranja in izdelave ni pristojbin.
Politika samoarhiviranja
Zbornik konference omogoča avtorjem, da kadarkoli po objavi shranijo založniško različico/PDF v institucionalnem repozitoriju in nekomercialnih repozitorijih ali pa jo objavijo na avtorjevi osebni spletni strani (vključno s socialnimi omrežji, kot so ResearchGate, Academia.edu itd.). Ob objavi se avtorji zavezujejo, da so bibliografski podatki o izvirni objavi (avtorji, naslov članka, naslov revije, zvezek, številka, strani) navedeni pravilno.
Avtorske pravice
Avtorji obdržijo avtorske pravice za objavljene prispevke in imajo pravico do uporabe prispevka na načine, ki jih tretjim osebam dovoljuje uredništvo konference. Avtorji podelijo založbi pravico do objave prispevka, do navajanja kot prvotnega izdajatelja v primeru ponovne uporabe ter do distribucije prispevka v vseh oblikah in medijih.
IZJAVA O ODGOVORNOSTI
Stališča, izražena v objavljenih delih, ne izražajo stališč urednika in uredništva. Avtorji prevzemajo pravno in moralno odgovornost za ideje, izražene v prispevkih. Založnik ni pravno odgovoren v primeru kakršnihkoli odškodninskih zahtevkov.