Plemljotipija

Vabljeni k ogledu razstave Plemljotipija, posvečene profesorju Josipu Plemlju. Gre za fotografsko-tipografske plakate izpod rok študentov 2. letnika Grafične in medijske tehnike ter 3. letnika Grafičnih in interaktivnih komunikacij. Razstava je na ogled v galeriji Mitnica, od 26. 4. do 17. 5. 2023. Dela so nastala med sodelovanjem pri predmetih Studijska fotografija, Tipografsko načrtovanje in Tipografija v različnih medijih pod mentorstvom Klementine Možine, Jureta Ahtika, Tanje Medved in Veronike Štampfl.

Josip Plemelj (1873–1967) je študiral matematiko, fiziko in astronomijo na Dunaju, kjer je leta 1898 doktoriral iz matematike. Bil je redni profesor matematike na Univerzi v Cernovicah (Bukovina, zdaj Ukrajina), nato pa med 1919–1957 v Ljubljani na Filozofski (pozneje Naravoslovni) fakulteti. Bil je tudi prvi rektor Univerze v Ljubljani (1919/1920) ter redni član SAZU od njene ustanovitve. Leta 1954 je prejel Prešernovo nagrado. Po njem ter ruskem matematiku Sokhotskem se imenujejo enačbe o robnih vrednostih holomorfnih funkcij, ki jih je odkril pri reševanju Riemann-Hilbertovega problema (1908).

Avtorji razstavljenih plakatov so: Brin Banovšek, Lorena Baš, Aja Bertoncelj Čadež, Jure Bizjak, Maja Blažič, Anastasija Cvetanoska, Tija Dolenc Šuštar, Eva Fabijan, Tara Fošner, Lovro Frece, Eva Gašperič, Taja Gorišek, Gaja Grešak, Sandra Grlj, Sara Herman, Natalija Kaferle, Kaja Lapanja, Lenart Marovt, Teja Medvešček, Anja Peternelj, Manca Pintar, Aleksandra Podgoršek, Ivana Pika Schlegl, Živa Sivka, Neja Skornšek, Gaja Slokar, Gabriela Stanković, Marko Stražar, David Vajdec, Lovro Vodušek, Gal Vončina in Saša Zabrič.