#delovnookolje #ostaniNTF

Poleg višine, omenjene v zadnji objavi #delovnookolje, imata stol in miza še nekaj dodatnih zahtev.

Delovna površina naj bo, če je le mogoče nebleščeča. Naravna ali umetna svetloba, ki se odbijata od delovne površine, motita delo ter povzročata utrujenost oči. Zato, naj bo tudi osvetlitev delovne mize enakomerna, brez utripanja in omenjenega bleščanja, predvsem pa naj bo ustrezno močna za delo, ki ga opravljamo (npr. dodatna osvetlitev z lučko v primeru pisanja, branja). Slaba osvetlitev povzroča utrujenost, glavobole in tudi slabost (več o osvetljenosti delovnega mesta pri delu z računalnikom bo zapisano v naslednjem sestavku).

Po pravilu naj bi bila miza tudi brez ostrih robov. Zagotovo se je kdaj zgodilo, da ste se, ko ste vstali od mize, udarili ob rob. Auuu! Če ima vaša miza ostre robove, jih preprosto zaščitite ali obložite s kartonom, gumo … Če jih še dodatno dekorirate, so lahko prav zabavni. Lahko pa zabavne že tudi kupite.

Stol je pa zgodba zase. Po pravilih naj bi bila površina sedala hrapava (da ne zdrsite s stola, čeprav je to lahko prav zabavno), naklon sedala naj bo 3°, nagib sedla pa med + 5° in – 15°. In seveda se priporoča, da naslon sedala sega v ledveni del hrbtenice. Če ste pri delu od doma obsojeni na kuhinjski stol, ki tem zahtevam ne ustreza, si lahko ledveno oporo dokupite ali pa si jo naredite kar sami, npr. z zvitkom iz odeje ali blazine, s katerim si podprete ledveni del hrbta.

Skip to content

Ooops...

Uporabljate zastarelo / nepodprto različico brskalnika.
Za najboljšo uporabniško izkušnjo, prosimo nadgradite svoj brskalnik ali uporabite alternativne možnosti kot na primer Mozilla Firefox ali Google Chrome.