Poletna šola “Geologija in arheologija stečkov” v BIH

Pedagoga (Petra Žvab Rožič, Boštjan Rožič) in raziskovalec (Tristan Rome) z Oddelka za geologijo NTF UL ter raziskovalec Geološkega zavoda Slovenije (Rok Brajkovič) smo v mesecu juliju 2025 izvedli GeoArheo poletno šolo v Bosni in Hercegovini. Šola je bila izvedena in sofinancirana v okviru programa Erasmus+ in sicer skupaj z raziskovalci in pedagogi več slovenskih in tujih inštitucij (ZRC SAZU, Zemljarski muzej BIH) in univerz (Univerza v Sarajevu, Univerza v Beogradu, Stanford University, Univerza v Banji Luki), hkrati pa v povezavi z ERC projektom »STONE – »Unde venis? Unraveling the enigma of stećci tombstones«, katerega so pridobili raziskovalci iz ZRC SAZU (vodja projekta Saša Čaval). Z Oddelka za geologijo se je poletne šole udeležilo 7 študentov.

Pot do Sarajeva je potekala v nedeljo, ob poti pa smo si pogledali izdanke Dinarskih ofilitov. Na prvi dan poletne šole smo izvedli ogled lokacije starobosanskega gradu Dubrovnik severno od Sarajeva in bližnje nekropole stečkov Kopošići, kjer izstopajo (tudi po tipu uporabljenega kamna) stečki družine kneza Batića. Gre za redek primer stečka, ki ima poleg bogate dekoracije vklesan tudi obsežen napis v bosanščici. Drugi dan smo obiskali Narodni muzej BiH ter se srečali s predstavniki Filozofske in Prirodoslovno-matematične fakultete Univerze v Sarajevu. Ta dva dneva sta bila namenjena spoznavanju problematike fenomena stečkov.

Tretji dan je bil namenjen predavanjem o geologiji Dinaridov, pomenu interdisciplinarnosti in raziskovalnim pristopom k določanju provenience kamnitih artefaktov. Popoldne je potekal geološki teren in obisk arheološkega izkopavanja trdnjave Pavlovac pri Prači, nato pa je bila izvedena delavnica, kjer smo na nekropoli določali litotipe stečkov in na podlagi geoloških kart poskušali določiti najverjetnejšo provenienco uporabljenega kamnitega materiala.

Četrti dan so bila v zgodnjih dopoldanskih urah izvedena predavanja o arheoloških raziskavah izbranih lokacij v okolici Bileće. Sledila je vožnja do Bileće, ob poti skozi dolino Drine in sotesko Sutjeske izvedli več postankov namenjenim spoznavanju geološke zgradbe Dinaridov in intermontanih bazenov.

Peti dan smo preživeli delovno na terenu. Najprej smo imeli nalogo pregledati kamnite gradnike ostankov stare mošeje in bližnje cerkve z namenom primerjave uporabljenega kamnitega materiala. Legenda namreč pravi, da je v otomanski vojski uveljavljeni janičar Predojević dal narediti cerkev svoji materi, hkrati pa sebi tudi mošejo. Popoldne smo si ogledali Dabarsko polje, kot primer enega najlepših kraških polj v Dinaridih, in obiskali nekropolo stečkov Milavići. Naloga je bila poiskati steček z napisom (zgodba o Hateljeviću in naselju Hatelji). Pozno popoldne, ko je najhujša vročina malo popustila, pa smo se posvetili celostnemu litološkemu pregledu stečkov muzeja v Bileći. Na tej lokaciji so razstavljeni najlepši stečki – številni dekorirani, ki so bili preseljeni iz območja akumulacijskega jezera Bileća pred poplavljanjem območja. Uspešno smo pregledali in popisali kar 98 primerkov kamnitih artefaktov.

Sobotno pot domov smo obogatili z ogledom osupljive helenistične trdnjave Daorson nad Stolacem.

Za sodelovanje pri izpeljavi poletne šole se zahvaljujemo predvsem navdihujoči Saši Čaval, vodji ERC projekta STONE (ZRC SAZU) in Edinu Bujaku, profesorju arheologije na Filozofski fakulteti Univerze v Sarajevu. Poleg tega iskrena hvala tudi ostalim vpletenim, marljivi Luciji Grahek (ZRC SAZU), predani Moniki Milosavljević (Filozofska fakulteta Univerza v Beogradu), kustosinji Adisi Lepić (Zemljarski muzej BIH), Dini Vajzović-Balihodžić (Filozofska fakulteta, Univerza v Sarajevu), izkušeni Ljubici Srdić, lokalnemu patriotu Perici Mijatoviću (Fondacija Starobosanski grad Dubrovnik, Ilijaš), arheološkemu zanesenjaku Adiju Džemidžiću (Zavičajni muzej Goražde), arhitektoma Jasni Guzijan in Siniši Cvijiću (Fakulteta za arhitekturo, gradbeništvo in geodezijo, Univerza v Banja Luki), Nejcu Čožu in Luki Škerjancu (ZRC SAZU) ter vsem ostalim neimenovanim.

Za gostoljublje pa se zahvaljujemo Hotelu Vamos v Sarajevu, Hotelu Bijela Voda pri Goraždah in Hotelu Dijamant v Bileći.

Skip to content

Ooops...

Uporabljate zastarelo / nepodprto različico brskalnika.
Za najboljšo uporabniško izkušnjo, prosimo nadgradite svoj brskalnik ali uporabite alternativne možnosti kot na primer Mozilla Firefox ali Google Chrome.