Sandi Renko: OFF LIMITS/LIMITS OFF

20. januar–20. marec 2022

Razstavišče MITNICA, Ljubljana
(Univerza v Ljubljani – Naravoslovnotehniška fakulteta, Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje)
Aškerčeva cesta 12, 1000 Ljubljana

Osebna razstava – prostorska postavitev

OFF LIMITS/LIMITS OFF

umetnik:
Sandi Renko

kurator Denis Volk

Odprtje: četrtek, 20. januar 2022, ob 18.00 uri.
V veljavi so ukrepi za omejitev širjenja okužbe covid-19.

Od četrtka, 20. januarja 2022, bo v razstavnem prostoru Mitnica v Ljubljani, Aškerčeva cesta 12, na ogled osebna razstava Sandija Renka iz Trsta, ki se predstavlja s prostorsko postavitvijo objektov z naslovom OFF LIMITS/LIMITS OFF.
Razstavo sta organizirala Kulturno društvo za umetnost KONS iz Trsta v sodelovanju z Naravoslovnotehniško fakulteto, kuriral pa jo je Denis Volk.

Sandi Renko (1949, Trst), umetnik italijansko-slovenskega porekla je študiral na Inštitutu za umetnost Nordio v Trstu pri mojstrih tržaške avantgarde (kipar Ugo Cara, Miela Reina in Enzo Cogno). V sedemdesetih letih se je preselil v Padovo in tam odprl svoj oblikovalski studio. Ko je spoznal umetnike nekdanje skupine Gruppo N, se je odločneje usmeril v kinetično in optično umetnost. Deloval je kot oblikovalec pohištva in uporabnih predmetov ter kot umetnik. Po selitvi iz Padove zopet živi in ustvarja v Trstu. Je uveljavljen umetnik geometrične abstrakcije, sodeluje z več galerijami v Italiji in po svetu. Razstavlja v Italiji in drugod. V letu 2021 je bil med finalisti Bienala Origins in Geometry pomembnega svetovnega muzeja geometrijske umetnosti The Museum of Geometric and MADI Art iz Dallasa (ZDA).

Umetnik Sandi Renko se bo v razstavnem prostoru Mitnica predstavil s prostorsko postavitvijo z naslovom OFF LIMITS/LIMITS OFF. Svoje ustvarjanje na področju geometrijske umetnosti bo v razstavišču Mitnica vezal na zgodbo in zgodovino mitnice kot objekta ter prostora, na katerem Mitnica stoji; Mitnica je bila nekoč mejna kontrolna točka na meji med Slovenijo (Jugoslavijo) in Italijo.
Izhodišče Renkovega ustvarjanja je kocka. Kvadrat razširi s pomnožitvijo ploskev v trakove, te pregiba in med seboj prepleta ter oblikuje kocko ali več popolnih ali delnih kock. V vsako polovico razstavnega prostora bo postavil po dva vzporedna objekta iz alveolarnega polikarbonata, ki delujeta kot površini istega zidu. Tudi v teh objektih na nekem mestu ploskev začne deliti, kot bi jo na vogalu narezal na trakove, jih med sabo prepletel in iz njih oblikoval kocke, kar pri tej postavitvi dveh plošč vzporedno učinkuje, kot da se zid iz kock – kamnov podira ali gradi.
Po eni strani s postavitvijo, ki spominja na zid v rušenju (ali nastajanju), želi opozoriti na meje sedanjega časa, na spreminjanje mejnega režima na meddržavni meji Slovenije in Italije ter na splošno med državami, na skorajšnje izginjanje meje in ponovno vzpostavljanje (zaradi epidemioloških proti covid-19 usmerjenih ukrepov, migracij …), po drugi strani pa se vrača v bolj oddaljeno preteklost sedanje lokacije Mitnice, na bližino rimskega zidu Emone, meje mesta, fizične pregrade, ki je v času neobstojna. Meja se gradi in ruši, pa zopet obnavlja, postavlja na istem ali novem mestu. Pa ne le fizične meje – fizično je pogosto lahko samo prispodoba nečesa nefizičnega –, tudi meje v nas samih in med nami, v naših razmišljanjih, odnosih, stališčih in dejanjih.

Razstava bo na ogled do 20. marca 2022.

Sandi Renko Art & Design
Kulturno društvo za umetnost KONS iz Trsta
Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani – Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje