predavanje VASILIJ NIKITIN, petrolog in mineralog

Slovensko geološko društvo vas v tednu Univerze v Ljubljani vabi na predavanje izr. prof. dr. Mihaela Brenčiča z Oddelka za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete z naslovom

VASILIJ NIKITIN, PETROLOG IN MINERALOG – OB 150. OBLETNICI ROJSTVA

Povzetek predavanja:

Na Univerzi v Ljubljani so pred drugo svetovno vojno delovali tudi nekateri tuji profesorji, med katerimi so prevladovali profesorji iz Rusije, ki so v Kraljevino Jugoslavijo emigrirali po Oktobrski revoluciji. Ti profesorji so postavili temelje številnih strok. Mednje sodi tudi Vasilij Vasiljevič Nikitin, mednarodno uveljavljeni petrolog in mineralog ter rudarski strokovnjak. Na Univerzo v Ljubljani je prišel na pobudo profesorja Karla Hinterlechnerja leta 1926 in bil imenovan za kontraktualnega rednega profesorja za področje mineralogije, petrografije, nauka o rudiščih, geologije Jugoslavije in praktične geologije. Sprva sta si predavanja s prof. Hinterlechnerjem delila, po njegovi smrti pa je prevzel še vsa ostala predavanja, ki jih je pred tem slednji izvajal sam. V Ljubljani je Nikitin predaval vse do svoje smrti leta 1942.

Profesor Nikitin je bil mednarodno priznan mineralog in petrolog. Bil je avtor nekaterih temeljnih mineraloških del in avtor učbenika o uporabi Fedorove mizice, nekoč ene osnovnih metod za preučevanje kristalov, ki je bil preveden v nekaj evropskih jezikov. V Ljubljano so na specializacijo k njemu prihajali številni tuji raziskovalci. Bil je v pisnih in osebnih stikih s številnimi uglednimi raziskovalci po svetu. Prav gotovo ga lahko štejemo za enega od začetnikov mineralogije, petrologije in geologije v Sloveniji ter tudi v širšem evropskem prostoru.

V letu 2017 mineva 150 let od njegovega rojstva. Ob tej obletnici je prav, da se njegovemu delu posvetimo s kratkim spominskim predavanjem.

Predavanje bo v četrtek, 7. 12., ob 17. uri na Privozu 11, v predavalnici P-02 Oddelka za geologijo NTF.