V četrtek, 10. aprila 2025, je ob 18. uri v Muzeju Slovenj Gradec, v enoti Koroškega pokrajinskega muzeja potekalo svečano odprtje razstave Harmonija-Harmony in predstavitev projekta Nakit, nosi me. Razstavi sta bili del številnih predstavitev po Sloveniji, ki so potekale v okviru Slovenskega tedna nakita (SIJW) med 10. in 19. aprilom 2025. Tokratni, že četrti SIJW je bil zaznamovan s tremi ključnimi temami Energija/Energy, Veselje/Alegria in Harmonija/Harmony, ki so s predstavitvami del oblikovalcev nakita zaznamovale slovenska mesta Ljubljano, Izolo in Slovenj Gradec. V razstavno dogajanje pa sta bili vključeni tudi mesti Maribor in Rogaška Slatina.
Na razstavi Harmonija-Harmony je bil predstavljen unikatni nakit slovenskih oblikovalcev in zlatarjev, ki pri svojem delu uporabljajo izključno kamne, najdene in brušene v Sloveniji. Trajnostno naravnan projekt, s poudarkom na kulturni in naravni dediščini Slovenije, je nastal v sodelovanju s Prirodoslovnim muzejem Slovenije in Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije (Sekcijo zlatarjev in draguljerjev). Kuratorke razstave so bile Tina Mežek, Dalija Sega in Aleksandra Čas, sodelovalo pa je 33 slovenskih oblikovalcev nakita.
Trajnostni projekt z naslovom Nakit, nosi me, je nastal pri izbirnem predmetu Modni dodtaki 1 v okviru sodelovanja med Centrom Rog v Ljubljani in Katedro za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelka za grafiko, tekstilstvo in oblikovanje, Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani (NTF OTGO). Ustvarjalno skupino enaindvajsetih študentk in študentov različnih letnikov dodiplomskega študija oblikovanja tekstilij in oblačil so vodili strokovni mentorji red. prof. Nataša Peršuh in asist. Nataša Hrupić iz Univerze v Ljubljani NTF OTGO ter zlatarski mojster Peter Dragolič iz Laboratorija za nakit Centra Rog. Skozi študijski projekt oblikovanja in izdelave nakita so študenti in študentke spoznavali možnosti in smernice v oblikovanju nakita, spoznavali delovno okolje laboratorija, raziskovali različne klasične in inovativne materiale ter izvedbene tehnike. Poleg na novo naučenih ročnih zlatarskih tehnik so v izdelke trajnostno umeščeli ostanke predmetov iz naravnih in drugih materialov, velikokrat po principih pouporabe in večvrednostnega recikliranja. Nastale so raznolike kolekcije nakita, dokumentirane z uporabo treh različnih tehnik digitalnega fotografiranja avtorja Marija Županova, ki kreativno podpirajo identiteto kolekcij, inovativna tehnologija skenografija pa gledalcu omogoča pristen in globji vpogled v materialnost nakita ter vabi k nadaljnem razmišljanju o odnosu med deli teles in nakitom.
Na razstavi so bile razstavljene kolekcije nakita študentov Akira Latića, Brine Cotič, Eme Cestnik, Eve Strnad, Julie Arnšek, Julije Potočnik, Kore Meštrović, Larise Gregor, Laure Guštin, Lie Sare Likar, Mateja Fijačka, Neže Kavčič, Taje Sejdić, Sare Petrushevske, Tare Urbanč, Tima Pongraca, Tine Mohorčič, Zale Gorenc in Zale Marolt.
AVTORJI RAZSTAVE:
prof. Nataša Peršuh
asist. Nataša Hrupić
FOTOGRAFIJE:
Marijo Županov
SODELOVANJE PRI POSTAVITVI RAZSTAVE:
Larisa Gregor, Ema Cestnik
Razstavi sta bili v pritličnih prostorih Muzeja Slovenj Gradec, Glavni trg 24 brezplačno na ogled do 24. aprila 2025.
POVEZAVE:
Projekt NAKIT, NOSI ME / Napovednik KPM NAKIT, NOSI ME / SIJW 2025 / Program SIJW 2025