Projekt je nastal pri izbirnem predmetu Modni dodatki 1 v okviru sodelovanja med Centrom Rog v Ljubljani in Katedro za oblikovanje tekstilij in oblačil, Oddelka za grafiko, tekstilstvo in oblikovanje, Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Ustvarjalno skupino enaindvajsetih študentk in študentov različnih letnikov dodiplomskega študija oblikovanja tekstilij in oblačil so vodili strokovni mentorji red. prof. Nataša Peršuh in asist. Nataša Hrupić iz UL NTF OTGO ter zlatarski mojster Peter Dragolič iz Lab za nakit Centra Rog.
Skozi študijski projekt oblikovanja in izdelave nakita so študentje spoznavali možnosti in delovno okolje Laboratorija za nakit v Centru Rog. Raziskovali so različne klasične in inovativne materiale in izvedbene tehnike, aplikativne v procesih sodobnega oblikovanja nakita. Zasnovali so lastne avtorske kolekcije, kjer so črpali inspiracijo iz vsakdanjega življenja, osebnih interesnih področij, okoljske problematike, zgodovinskih dejstev in anekdot ter specifik in povezav medkulturnega in oblikovalskega prostora, s posebnim poudarkom na sodobni modi in širini področja. Inovativne trajnostne rešitve v oblikovanju, izvedbi in apliciranju izdelkov na telo so študentje realizirali preko različnih tehnik in materialov, predvsem brona in medenine, ki jim je kot nov, netekstilni medij predstavljal neizčrpen vir likovne artikulacije. Poleg na novo naučenih ročnih zlatarskih tehnik kot so piljenje, brušenje, poliranje, lotanje, zatikanje in spajkanje kovine, so študentje v novonastale izdelke trajnostno umeščali ostanke predmetov iz naravnih in drugih materialov in lastnega okolja, velikokrat po principih pouprabe in upcikliranja. Nastale so raznolike kolekcije nakita, posamezni izdelki združujo tradicionalne ročne zlatarske in tekstilne tehnike in tudi nove tehnologije laserskega izrezovanja ter tridimenzionalnga tiskanja produktov.
Skozi avtorsko in likovno različnost del posemeznih študentov je jasna celovita neverbalna inteziteta večplastnega razmišljanja o kompleksnosti področja oblikovanja nakita in razmislek o podrobnostih vsakega končnega produkta kotvrhunsko dodelanega oblikovalskega kosa, ki je smiselno umeščen v kolekcijo. Nakit je lahko okras, ki funkcionira na določenem delu telesa, včasih nepričakovano in presenetljivo, je predmet, ki pripoveduje novo zgodbo v netelesnem okolju in je trajnostni koncept, ki, poleg materialne, nosi visoko čustveno in pripovedno vrednost in je ne izgubi s časom.
Izdelki so prezentirani s tehnologijo preslikave s pomočjo optičnega bralnika, s čimer nastale fotografije avtorja Marija Zupanova na sodoben način kreativno podpirajo identiteto kolekcij. Inovativna tehnologija fotografiranja gledalcu omogoča pristen in globji vpogled v materialnost nakita in vabi k nadaljemu razmišljanju o odnosu med deli telesa in nakitom.
Oblikovanje kataloga:
Žan Kreft
Sodelujoči študenti in študentke:
Akir Latić, Brina Cotič, Ema Cestnik, Eva Strnad, Ivona Ivanovska, Julia Arnšek, Julija Potočnik, Julija Muhič, Kora Meštrović, Larisa Gregor, Laura Guštin, Lia Sara Likar, Matej Fijačko, Neža Kavčič, Taja Sejdić, Sara Petrushevska, Tara Urbanč, Tim Pongrac, Tina Mohorčič, Zala Gorenc, Zala Marolt.