Naravoslovnotehniška fakulteta je skupaj z Veterinarsko, Biotehniško in Filozofsko fakulteto, Fakulteto za strojništvo ter Akademijo za likovno umetnost in oblikovanje na razpisu Univerze v Ljubljani v zadnji četrtini leta 2024 uspešno pridobila veliki interdisciplinarni projekt Nova evropska svila (NES). Različne stroke nameravajo skupaj v duhu novega evropskega Bauhausa trajnostno, vključujoče in ekološko vzpostaviti boljše in pravičnejše razmere za razvoj svilogojstva in svilarstva v Sloveniji in posredno v Evropi. Pri tem s sodobnimi pristopi v oblikovanju uporabnih izdelkov in umetniških praks izhajajo tudi iz lokalnih tradicij.
Projektna skupina tekstilnih tekstilnih tehnologov in oblikovalcev na UL NTF raziskuje različne načine pridobivanja svile. Ob že uveljavljenem odvijanju svilenih niti s kokonov svojo pozornost namenjajo tudi drugim, manj znanim postopkom, ki so v etičnem pogledu bolj napredni. Najprimernejše je ploskovito zapredanje, kjer gosenice sviloprejk prepustimo njihovemu naravnemu gibanju, s katerim ustvarijo uporabno tekstilno kopreno, nato pa imajo še toliko moči, da še same sebe odenejo v kokon, v katerem se zabubijo in preobrazijo v metulje. Ostanejo le prazni kokoni, ki po degumiranju postanejo dragocena surovina za predivne svilene preje, tudi uporabne za različne namene.
Že takoj na začetku projekta NES, v oktobru 2014, smo v tekstilnici na UL NTF izvedli prvi poskus s ploskovitim zapredanjem gosenic sviloprejk – umetniški performans z biomaterijo. Svilena koprena, ki jo gosenice virtuozno ustvarjajo, je izjemno tanka in neenakomerna, komaj vidna v začetnem stadiju. Za učvrstitev potrebuje podporno mrežo svilenih niti, s katerimi smo predhodno obrasli skeleta dveh različnih abstraktnih teles. Več tednov smo gosenice hranili z murvinimi listi, da so se okrepile in dozorele. Začele so dvigovati črne glavice kot ponosni kavalirji. Ugotovili smo, da z dvigovanjem in nagibanjem glavic v stran pravzaprav mečejo nevidne svilene nitke sem ter tja v obliki osmice. Te gibe bi lahko primerjali s 3-D tiskalnikom. Ko smo godne gosenice prestavili na pripravljena skeleta, so gosenice začele svoj ples, nepričakovan in neverjeten. Več dni in noči so neutrudno zapredale ploskovita oboda obeh votlih prostorskih tvorb, dokler niso s svilo skoraj v celoti prekrile njunih nosilnih ogrodij. Abstraktni svileni skulpturi bosta širši javnosti prvič predstavljeni v Solkanu, zibelki slovenskega svilogojstva, junija 2025 v okviru mednarodnega tekstilnega bienala BIEN, kot del prireditev Evropske prestolnice kulture na Goriškem.