Skrite simetrije raziskujejo geometrijo, ki je vtkana v rastline, drevesa in ekosisteme. Rastline in drevesa so dihalni inštrumentarij sveta, a pod njihovimi površinami se skriva še ena plast življenja – subtilna mreža struktur in vzorcev, ki povezujejo mikro in makro svet. Vsak najmanjši del ima svoje mesto in pomen v večji celoti. Ta urejenost ni le vizualna, temveč tudi energijska – koda narave, ki se ponavlja skozi fraktale in simetrije.
V sklopu projekta so študentke in študenti 3. letnika oblikovanja tekstilij in oblačil raziskovali, kako se naravni vzorci lahko prevedejo v tekstilno površino. Instalacije, ki so nastale, ne prikazujejo narave, temveč njeno skrito notranjo logiko – kot materialno manifestacijo nevidnih povezav v ekosistemu.
Razstava Skrite simetrije je tako poklon naravi kot mojstrici organiziranih oblik in premišljene kompleksnosti. Z umetniškim pristopom razpira prostor za razmislek o tem, kako bi lahko ljudje ponovno vzpostavili bolj zavesten odnos z njo – tudi skozi tekstil.
Razstava v sklopu BIEN 2025
Projekt Skrite simetrije (2025) je razstavljen v sklopu BIEN 2025, bienala tekstilne umetnosti, in je v galeriji Kranjske hiše v Kranju na ogled do 8. julija 2025.
Avtorji razstavljenih del
Študentke in študenti 3. letnika dodiplomskega študija Oblikovanje tekstilij in oblačil:
Ceren Akbay, Eli Arapova, Taša Blatnik, Ema Cestnik, Brina Cotič, Urban Dereani, Larisa Gregor, Neža Kavčič, Lia Sara Likar, Zala Marolt, Filip Minoski, Tina Mohorčič, Midori Pallewatta Gamaralalage, Zarja Pertoci, Sara Petruševska, Maria Leonor Couto Prioste, Alja Rojko, Taja Sejdič, Valentina Sinkovič, Eva Strnad, Zala Šoškič in Tara Urbanč
Mentorstvo in podpora
Mentorica in soavtorica: prof. Marija Jenko
Tehniški sodelavki: Mojca Košir, Nina Glavič
Fotografija: Maša Pirc
Podpora: Evropska noč raziskovalcev 2024–2025 – Humanistika, to si ti!, financira Evropska unija.