Tiha nit tradicije, ujet spomin, skoraj pozabljena krajina.
Svilene miniature so tekstilna instalacija, ki s subtilno prisotnostjo nagovarja dediščino nekdaj živahnega svilogojstva na Goriškem. Nekaj generacij nazaj so murve risale značilno podobo pokrajine, sviloprejke pa so bile del vsakdanjika, gospodinjstva in lokalne ekonomije. Po drugi svetovni vojni je praksa zamrla, a njena sled ostaja – v zgodbah, spominih in rokah, ki še vedno prepoznajo vrednost svilene niti.
S kokonov lokalne pridelave smo odmotali pristno svileno nit ter iz nje spletli lahkotno, zračno strukturo. V Galeriji Krajevne skupnosti Solkan smo oblikovali prostor, kjer se preteklost srečuje s sodobnim tekstilnim izrazom: piramidalne strukture iz vej murve nosijo črne pletene kompozicije, ki zadržujejo prostor in svetlobo. Okenske niše lovijo sence, medtem ko bele stene galerije oživljajo tisoči zank svilenih miniatur, razporejenih v ritmičen vzorec.
Svilene miniature niso zgolj poklon tradiciji, temveč povabilo k opazovanju, počasnosti in zavedanju dragocenosti ročnega znanja – ki, kot svilena nit, še vedno povezuje pokrajino, ljudi in čas.
Projekt smo izvedli v okviru prve faze velikega interdisciplinarnega projekta Nova evropska svila (NES) Univerze v Ljubljani.
Razstava v sklopu BIEN 2025
Projekt Svilene miniature (2025) je razstavljen v sklopu BIEN 2025, bienala tekstilne umetnosti, in je na ogled v Solkanu v galeriji Krajevne skupnosti Solkan do 14. avgusta 2025.
Avtorji razstavljenih del
Študentke in študenti 3. letnika dodiplomskega študija Oblikovanje tekstilij in oblačil:
Urban Dereani, Zarja Pertoci, Sara Petruševska, Eva Strnad, Zala Šoškič
Mentorstvo in podpora
Umetniški vodja in soavtor: prof. Marija Jenko
Sodelujoči mentorji: doc. dr. Brigita Tomšič (barvanje svilenih prej), prof. dr. Tatjana Rijavec (svilarski del projekta), doc. dr. Rebeka Lucijana Berčič, UL Veterinarska fakulteta, P4-0092 (svilogojski del projekta) in dr. Silvia Cappellozza, CREA Padova, Italija (evropski hibridi sviloprejk in svileni kokoni)
Strokovni sodelavci: Nina Glavič, Veronika Vidmar
Fotografija: Matej Pirkovič / BIEN 2025
Zahvala: dr. Katarini Šrimpf Vendramin in dr. Petri Kolenc, sodelavkama raziskovalne postaje ZRC SAZU v Novi Gorici za zgodovinsko predstavitev svilogojstva na Goriškem ter Maji Botolin Vaupotič za pomoč pri iskanju murvovih vej.