NAMEN
Za preoblikovanje tekstilnega in modnega sektorja v trajnostni sistem je potrebno sodelovanje vseh deležnikov pri uresničevanju trajnostnih strategij EU ter vključevanje na lokalni in globalni ravni. Projekt TexUnite spodbuja ključne kompetence, potrebne za doseganje ciljev trajnostnega razvoja (SDG), z uvajanjem storitvenega učenja v študijske programe na področju tekstilstva, oblačilstva in mode prek projektno zasnovanih seminarjev. Predavatelji se usposobijo za izvajanje projektov storitvenega učenja z aktivno udeležbo v učnem modulu Sustainable Textile Lab (SusTexLab).
CILJ
Cilj je izvajanje projektov storitvenega učenja, usmerjenih v trajnost, skupaj s študenti in zunanjimi partnerji. Metoda virtualne izmenjave (virtual exchange) omogoča medkulturno sodelovanje med šestimi evropskimi partnerskimi univerzami. Na ta način projekt združuje digitalizacijo in trajnost. Rezultati projekta bodo objavljeni kot odprti izobraževalni viri (OER).
Vključevanje storitvenega učenja v visokošolske učne načrte spodbuja demokratične vrednote in ozaveščenost, kritično razmišljanje, refleksijo o proizvodnji tekstilij, modi in potrošnji, sodelovanje in socialne veščine ter omogoča mednarodno izmenjavo med visokošolskimi učitelji, študenti in zunanjimi partnerji.
DELOVNI SKLOPI
1 – Trajnostni tekstilni laboratorij (SusTexLab)
Razvoj in izvedba spletnega izobraževalnega seminarja s poučevanjem in učenjem za izvajanje trajnostnih projektov storitvenega učenja s študenti ter za medkulturno izmenjavo z uporabo metode virtualne izmenjave (virtual exchange).
2 – Projekti storitvenega učenja
Razvoj, izvedba in evalvacija projektov storitvenega učenja na partnerskih univerzah. Na podlagi SusTexLaba se k sodelovanju v projektih storitvenega učenja pritegnejo partnerji, kot so nevladne organizacije, občine ali podjetja, usmerjena v trajnost. V mednarodne projektne tandeme se jih vključuje prek virtualne izmenjave (virtual exchange).
3 – Odprti izobraževalni viri (OER)
Razvoj odprtih izobraževalnih virov (OER) na podlagi učnih gradiv SusTexLaba in projektov storitvenega učenja za odprti dostop v repozitoriju ZOERR ter predstavitev projekta na evropski platformi EPALE.
PARTNERJI
University of Education Freiburg, Nemčija (coordinator)
University of Applied Sciences Albstadt-Sigmaringen, Nemčija
Gheorghe Asachi Technical University of Iaşi, Romunija
Trakia University Stara Zagora, Bolgarija
Univerza v Ljubljani, Slovenija
Ege University, Izmir, Turčija
SOFINANCIRANJE
TexUnite sofinancira program ERASMUS+ Evropske komisije (št. projekta 2024-1-DE01-KA220-HED-000253935).
Trajanje projekta: od 1. septembra do 31. avgusta 2027.
Uradna stran projekta: TexUnite