Predstavitev KTOI na projektu ”Stičišče znanosti z gospodarstvom” na 49. MOS

Katedra za tekstilno in oblačilno inženirstvo (KTOI) je v okviru 49. mednarodnega sejma obrti in podjetništva – MOS, ki je potekal od 13. do 18. 9. 2016 v Celju, sodelovala na projektu ”Stičišče znanosti z gospodarstvom”, katerega cilj je promocija slovenske znanosti, izobraževalnih procesov ter pretoka znanja iz raziskovalnega okolja v gospodarstvo.

KTOI se je na projektu predstavila s šestimi tekstilnimi eksponati:
– negorljivo protimikrobno tekstilijo z ”lotosovim efektom”,
– toplotno in pH odzivno tekstilijo z navdihom iz narave,
– termokromno in fotokromno tekstilijo,
– elektroluminescentnim tekstilnim zaslonom,
– pametno tekstilijo iz nitinola z oblikovnim spominom in
– multifunkcionalnim 3D pletivom.

Vsi tekstilni eksponati so predstavljali visokotehnološke inovativne materiale na področju uporabe nanotehnologije v tekstilstvu in so nastali kot plod raziskav, ki smo jih na KTOI opravili v sodelovanju s Kemijskim inštitutom, Katedro za informacijsko in grafično tehnologijo ter Oddelkom za materiale in metalurgijo Naravoslovnotehniške fakultete.

Tekstilije smo predstavili ministrici za znanost, šolstvo in šport dr. Maji Makovec Brenčič, ki si je ogledala projekt, kot tudi v oddaji “Ugriznimo v znanost”, ki jo pripravlja TV Slovenija.

Utrinke s predstavitve projekta si lahko ogledate na videu.

slika23