Utrinki z delavnice Tisk s termokromnimi barvili

Delavnico z naslovom Tisk s termokromnimi barvili, izvedeno 17.2.2022 pod vodstvom doc. dr. Mateje Kert s Katedre za tekstilno in oblačilno inženirstvo Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani, v sodelovanju z RogLab, je obiskalo šest udeležencev različnih strok in poklicev. Udeleženici so pridobili znanje s področja termokromnih sistemov v tekstilstvu, mehanizmom delovanja termokromnih barvil in načinom aplikacije termokromnih barvil na tekstil.

Termokromna barvila so barvila, ki se s spremembo barve odzivajo na spremembo temperature v okolici. Prehajajo iz obarvanega v neobarvano stanje in obratno. V okviru delavnice so udeleženci pripravili različne tiskarske paste, ki so jih nato prenesli s tehniko ploskega filmskega tiska na belo in pobarvano blago in si na ta način oblikovali pasivne pametne tekstilne izdelke.