Bronasto priznanje Programski skupini P2-0213 Tekstilije in ekologija na 50. MOS

Na 50. Mednarodnem sejmu obrti in podjetništva v Celju je v okviru projekta MIZŠ “Stičišče znanosti in gospodarstva”, ki ga vodi in razvija Janez Škrlec, razvojna in raziskovalna dejavnost s partnerji, sodelovala tudi Programska skupina P2-0213 Tekstilije in ekologija Oddelka za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje Naravoslovnotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Predstavila je devet visokotehnološko razvitih specialnih tekstilnih materialov ter zaradi njihove inovativnosti in številnih možnosti uporabe v gospodarstvu zanje prejela bronasto priznanje Celjskega sejma.

Komisija Celjskega sejma je podelila dve zlati, in po tri srebrna, bronasta in posebna priznanja.

Razstavljeni tekstilni eksponati so vključevali:
– Termokromne in fotokromne tekstilije,
– Toplotno in pH odzivne tekstilije z navdihom iz narave,
– Elektroluminescentni tekstilni zasloni,
– Zaščitne medicinske tekstilije z “Lotosovim učinkom”,
– “Pametne” medicinske tekstilije z vključenim odzivnim hidrogelom,
– Tekstilije z mikrokapsulami za medicinske oz. terapevtske namene,
– Pametno pletivo iz nitinola z oblikovnim spominom,
– Zložljiva 3D pletiva z oksetičnim potencialom,
– 3D-tisk na tekstil.

Tekstilije predstavljajo visokotehnološke inovativne materiale z visoko dodano vrednostjo, ki so nastali kot plod raziskav v sodelovanju z Oddelkom za kemijo materialov Kemijskega inštituta, Katedro za informacijsko in grafično tehnologijo Oddelka za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje ter Oddelkom za materiale in metalurgijo Naravoslovnotehniške fakultete.

Povezava do uradne novice MOS.