UGLJ // Vabilo na odprtje razstave NTF = NITI & KODE

Nov mesec, nova v ciklu razstav NTF =. Tokrat se bodo s projektom NITI & KODE predstavili študentje prvega letnika KOTO. Njihove lastne občutke o umetni inteligenci, ki so jih izrazili skozi oblikovanje ročno tkanih tekstiliji, je v fotografski objektiv ujel Marijo Zupanov.
Otvoritev bo v torek, 3. 9. 2024, ob 18.00 v Ulični galeriji TAM-TAM na Vegovi.
Projekt Niti & kode je nastal v okviru projekta Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti!, namenjenega predstavitvi znanstvenih in umetniških del ter spoznanj najširšemu krogu javnosti, predvsem pa mladim. Letošnja edicija Evropske noči raziskovalcev nastopa s sloganom Človek, AI, ki smo ga tudi na UL NTF KOTO vzeli za navdih. Danes si življenja brez poznavanja digitalnega sveta in uporabe računalnikov težko predstavljamo. Stremimo k temu, da bi nam tehnologija olajšala življenje, sami pa bi lahko imeli več časa za »analogen« način življenja, za prosti čas, sprostitev, naravo, druženje, … S pojavom umetne inteligence (UI, angl. AI) naj bi si življenje še bolj olajšali, hkrati pa nas je strah njene sposobnosti, razvoja in predvsem tega, da bomo izgubili nadzor. V nas se v zvezi z umetno inteligenco porajajo raznoliki občutki, od negativnih do pozitivnih, in vso to paleto občutenj, asociacij in razmišljanj so študenti tako vsebinsko kot materialno izrazili skozi oblikovanje ročno tkanih tekstilij. Ob učenju osnovnih vezav ročnega tkanja so študenti preko izbire barv, različnih tekstilnih in netekstilnih materialov ter pestrosti oblik manifestirali svoja individualna občutenja o umetni inteligenci, nekateri bolj neposredno, drugi bolj subtilno. Nastale so male tkane tekstilije, stkane na manjših prenosnih ročnih statvah, ki jih v nestrokovnem žargonu radi poimenujemo “grebenčki” in ti “grebenčki” kljub majhnosti izražajo velike zgodbe, ki trenutno zapolnjujejo misli marsikateremu zemljanu. K sodelovanju smo povabili tudi umetnika in fotografa Marija Zupanova, da bi male tkane tekstilije in njihov tekstilni potencial izrazil v sožitju s človeškim telesom. Marijeva kreativna ideja fotografiranja je bila podoba, kakor bi jo ustvarila umetna inteligenca, če bi združevala telo in teksture tkanih tekstilij. Namesto digitalnega AI efekta smo uporabili analogno tehniko projiciranja tekstilije na telo in ga tako “oblekli” v tkane tekstilije, le-tem pa dali dodatno tridimenzionalnost. Mali študijski “grebenčki” so kot povečana fotografija na površini (telesu) ustvarili zanimiv predstavitveni učinek in tako še bolj dramatično prikazali raziskovano vsebino.
Niti & kode je kot del projekta Evropska noč raziskovalcev – Humanistika, to si ti! financiran s strani Evropske unije.
Skip to content

Ooops...

Uporabljate zastarelo / nepodprto različico brskalnika.
Za najboljšo uporabniško izkušnjo, prosimo nadgradite svoj brskalnik ali uporabite alternativne možnosti kot na primer Mozilla Firefox ali Google Chrome.