Raziskovalni infrastrukturni center Naravoslovnotehniške fakultete (RIC UL NTF) združuje raziskovalno opremo NTF, ki se nahaja tudi na Oddelku za geotehnologijo, rudarstvo in okolje.

Oddelek za geotehnologijo, rudarstvo in okolje
Aškerčeva cesta 12
Privoz 11
SI-1000 Ljubljana
Faks: 01 470 45 60
E-pošta: info@ntf.uni-lj.si

Laboratorij za mehaniko hribin je opremljen z raziskovalno opremo, ki omogoča trdnostne in deformabilnostne preiskave naravnih in umetnih materialov s poudarkom na hribinah. Navedene raziskave se izvajajo skladno s standardi in smernicami (mednarodnimi), ki pokrivajo področje geomehanskega raziskovanja kamnin in zemljin. Je eden redkih laboratorijev, kjer se izvajajo raziskave trdnostnih in deformabilnostnih lastnosti kamnin pri visokih napetostnih stanjih z uporabo triosne celice, ki dovoljuje vsestranski tlak do 150 barov.

Oprema

Areameter II, za meritve specifične površine sipkih vzorcev+

• Tehnični sodelavec: Blaž Janc, mag. inž. geotehnol.
  • Katedra za mehansko procesno tehniko in bogatenje mineralnih in sekundarnih surovin
  • Tel: 01 470 46 26

Namembnost opreme:

• Areameter II (1990) se uporablja za določanje specifične površine suhih vzorcev delcev od okoli 700 do 0,5 μm.

• 75 €/ analizo

Areameter_II_small

Čeljustni drobilnik+

• Tel: 01 470 46 26

Namembnost opreme:

• Čeljustni drobilnik se uporablja za drobljenje vzorcev mineralnih surovin od velikosti delcev 50 mm do velikosti delcev nekaj mm.

Cena za uporabo analize:

celjustni_drobilnik_small

Flotacijska celica Denver+

• Izr.prof dr. Jože Kortnik, dr. Damjan Hann

Namembnost opreme:

• Flotacijska celica Denver se uporablja za izvajanje fizikalno-kemijskega postopka bogatenja mineralnih surovin vzorcev velikosti delcev okoli 100 μm.

flotacijska_celica

Georadar Proex system KIT optical (Mala, Švedska)+
Univerza v Ljubljani,
Naravoslovnotehniška fakulteta
logo UL
logo ARRS
Raziskovalna oprema je (so)financirana s strani Javne agencije za raziskovalno dejavnost.

• Doc. dr. Goran Vižintin
  • Katedra za KRMGR
  • Tel: +386 41 605 940
  • E-pošta: goran.vizintin@guest.arnes.si

Namembnost opreme:

• Ta vrsta georadarja je namenjena določanju geoloških struktur v suhih in nizkoprevodnih kamninah, nizkoprevodni vodi, ledu itd. Globina je odvisna od tipa anten, trenutno lahko dosežemo globino do največ 50 metrov.

Dostop do opreme:

• Oprema je na voljo le ustrezno usposobljenim osebam, ki so opravile tečaj merjenja in obdelave podatkov pri proizvajalcu opreme Mala.
  • Vsi drugi morajo poleg opreme najeti tudi strokovnjaka.

Cena za uporabo raziskovalne opreme:

• Za izkušenega uporabnika: 38,02 €/uro

Opomba: Najkrajši čas najema Georadarja je 3 dni, pri čemer se na dan obračuna vrednost 10 ur.

georadar

Laserski analizator velikosti delcev Microtrac FRA+

Namembnost opreme:

• Laserski analizator Microtrac FRA (1993) se uporablja za mokro analizo (suhih in mokrih vzorcev) velikosti delcev od okoli 700 do 0,5 μm.

• 75 €/analizo

laserski_analizator_small

Palični mlin+

• Izr. prof dr. Jože Kortnik, dr. Damjan Hann

Namembnost opreme:

• Palični mlin se uporablja za mletje mineralnih vzorcev od velikosti delcev nekaj mm do velikosti delcev nekaj 10 μm.

palicni_mlin_small