Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani je bila ustanovljena 21. 12. 1994 in vpisana v sodni register Okrožnega sodišča v Ljubljani dne 14. 10. 1996, v centralni register pa 15. 11. 1996, Srg. 1995/05819, številka vložka 101566/17, s sedežem v Ljubljani, Aškerčeva 12, z ustanovitvenim kapitalom 0,00 SIT (0,00 EUR) in organizacijsko obliko članica univerze. Ustanovitelj fakultete je Republika Slovenija, izvaja pa glavno dejavnost s šifro P 85.422, visokošolsko izobraževanje. Fakulteta je nastala iz posameznih organizacijskih enot Fakultete za naravoslovje in tehnologijo. Nekatere stroke se predavajo že od ustanovitve Univerze v Ljubljani leta 1919.
Skladno z Zakonom o visokem šolstvu (Ur. l. RS 32/12 – UPB7, s spremembami in dopolnitvami), Statutom Univerze v Ljubljani (Ur. l. RS. 4/17, s spremembami in dopolnitvami) in Pravili o organizaciji in delovanju NTF (sprejeta 23. 1. 2020, objavljena na www.ntf.uni-lj.si) fakulteto vodi, zastopa in predstavlja dekan. V njegovi odsotnosti ga nadomešča na podlagi njegovega pisnega pooblastila eden od prodekanov z enakimi pooblastili, kot jih ima dekan, razen tistih, ki jih je rektor poimensko prenesel na dekana.
Poleg dekana ima fakulteta še naslednje organe upravljanja: Senat, Akademski zbor, Upravni odbor, Študentski svet, vsak s pristojnostmi, ki jih opredeljujejo ustrezni pravilniki, izdani in sprejeti na podlagi določb Statuta UL.
Senat ima naslednje komisije: Komisija za študijsko dejavnost, Habilitacijska komisija, Komisija za kakovost in samoevalvacijo, Komisija za znanstveno-raziskovalno in strokovno dejavnost, Komisija za promocijo, Komisija za mednarodno sodelovanje, Disciplinska komisija za študente in Tutorska komisija.
Upravni odbor NTF ima Komisijo za ravnanje z osnovnimi sredstvi in Komisijo za ravnanje s stvarnim premoženjem.
Fakulteto sestavljajo štirje oddelki, in sicer Oddelek za geotehnologijo, rudarstvo in okolje, Oddelek za materiale in metalurgijo, Oddelek za geologijo ter Oddelek za tekstilstvo, grafiko in oblikovanje.
Naravoslovnotehniška fakulteta je članica Univerze v Ljubljani in izvaja študijske programe z javno veljavnostjo na podlagi 32. člena Zakona o visokem šolstvu. Skladno s 33. členom zakona se programi delijo na študijske programe prve, druge in tretje stopnje.
1. Študijski programi 1. stopnje:
a) univerzitetni program
- geologija
- geotehnologija in okolje
- inženirstvo materialov
- načrtovanje tekstilij in oblačil
- grafične in interaktivne komunikacije
- oblikovanje tekstilij in oblačil
b) visokošolski strokovni programi
- geotehnologija in rudarstvo
- metalurške tehnologije
- tekstilno in oblačilno inženirstvo
- grafična in medijska tehnika
2. Študijski programi 2. stopnje:
- geologija
- geotehnologija
- metalurgija in materiali
- načrtovanje tekstilij in oblačil
- grafične in interaktivne komunikacije
- oblikovanje tekstilij in oblačil
3. Študijski progami 3. stopnje:
- geologija (v študijskem programu Grajeno okolje, nosilec FGG)
- znanost in inženirstvo materialov (skupaj s FKKT in FMF)
- tekstilstvo, grafika in tekstilno oblikovanje
Dodiplomsko in podiplomsko izobraževanje, strokovno izpopolnjevanje in usposabljanje, ki ga organizira in izvaja fakulteta je v skladu z ISCED-ovo klasifikacijo (Unesco, november 1997) razvrščeno v naslednja študijska področja: umetnost (21), vede o neživi naravi (44), tehnika (52), (54) Proizvodne tehnologije, in varstvo okolja (85).
Fakulteta sodeluje tudi v interdisciplinarnem doktorskem študijskem programu Varstvo okolja.
Fakulteta sodeluje pri pripravi interdisciplinarnega doktorskega študijskega programa Umetnost.
Znanstveno raziskovalno delo se izvaja kot del oz. podlaga za pedagoški proces in okviru raziskovalnih programov, temeljnih, aplikativnih, razvojnih in drugih projektov.
V nadaljevanju so predstavljeni poslanstvo, vrednote in vizija NTF.
Poslanstvo NTF
Izobraževanje, raziskovanje in oblikovanje za sodobno, trajnostno in odgovorno družbo.
Na Naravoslovnotehniški fakulteti razumemo aktualne izzive sodobne družbe, zato jo aktivno soustvarjamo z izobraževanjem, raziskovanjem in oblikovanjem na področjih geologije, geotehnologije, grafike, materialov, metalurgije, tekstilstva in oblikovanja tekstilij in oblačil. Usmerjeni smo k odličnosti, kreativnim rešitvam in umeščenosti v mednarodno okolje.
Vrednote NTF
Znanje, inovativnost, odgovornost, interdisciplinarnost, sodelovanje in sodobna tradicija.
Kultura delovanja Naravoslovnotehniške fakultete temelji na vrednotah, ki jih v okviru izobraževalnega in raziskovanega poslanstva delimo s partnerji.
Znanje: Odkrivanje, razumevanje in posredovanje znanja je temelj našega poslanstva.
Inovativnost: Krepimo in spodbujamo inovativnost vseh zaposlenih in študentov ter tako odkrivamo nove možnosti in obzorja.
Odgovornost: Odgovorni in trajnostni smo do sebe, sodelavcev, študentov, poslovnih partnerjev ter družbe in okolja.
Interdisciplinarnost: Smo interdisciplinarni v svojem bistvu, saj združujemo različne stroke na področjih naravoslovja, tehnike in umetnosti, kar nam pomaga videti več.
Sodelovanje: Gradimo dobre odnose na najvišji stopnji spoštovanja in zaupanja z vsemi deležniki tako znotraj kot zunaj fakultete.
Sodobna tradicija: Prepletamo moderno in klasično. Pozitivne izkušnje iz preteklosti uporabljamo za oblikovanje prihodnosti.
Vizija NTF
Vodilna interdisciplinarna izobraževalna ustanova.
Na Naravoslovnotehniški fakulteti bomo do leta 2027 v domačem in mednarodnem prostoru med najbolj prepoznavnimi interdisciplinarnimi ustanovami na področjih geologije, geotehnologije, grafike, materialov in metalurgije, oblikovanja tekstilij in oblačil ter tekstilstva. Na teh področjih bomo vodilni pri zagotavljanju kakovostnega in k študentom usmerjenega izobraževanja ter raziskovanja.