NTF – 30 let sodelovanja, 105 let tradicije

Naravoslovnotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani (NTF) je 21. novembra 2024 s slovesno akademijo obeležila svoj častitljivi jubilej – 30 let obstoja NTF. Slavnostna akademija je potekala pod naslovom NTF – 30 let sodelovanja in 105 let tradicije.

Na dogodku so se zbrali številni ugledni gostje, med njimi prorektor za področje internacionalizacije in kakovosti Univerze v Ljubljani, prof. dr. Boštjan Markoli, predstavniki rektorata, dekani in dekanke drugih članic Univerze v Ljubljani ter številni poslovni partnerji, kulturne institucije in predstavniki študentskega sveta.

Praznovanje je bilo namenjeno povezovanju tradicije in sodobnosti – zgodovina fakultete, katere korenine segajo vse do ustanovitve Univerze v Ljubljani leta 1919, se odraža v njenem interdisciplinarnem pristopu danes ter ambicioznih pogledih na prihodnost. Dekanja prof. dr. Urška Stanković Elesini je v svojem govoru poudarila pomen vrednot, kot so znanje, odgovornost, interdisciplinarnost in spoštovanje, ter osvetlila smernice za nadaljnji razvoj fakultete na področjih tehnike, naravoslovja in umetnosti.

Slavnostni govorniki, med njimi bivši dekan prof. dr. Jakob Lamut in prorektor prof. dr. Boštjan Markoli, so obujali spomine na pomembne mejnike fakultete ter se iskreno zahvalili vsem, ki so prispevali k njenemu razvoju in prepoznavnosti.

Slavnostni dogodek je bil najprimernejši trenutek za podelitev posebnih priznanj, ki jih fakulteta podeljuje prvič:

Podeljeni sta bili dve priznani za izjemno sodelovanje z institucijami:

  • Prirodoslovni muzej Slovenije – Kustodiat za geologijo je prejel priznanje za dolgoletno izjemno sodelovanje z Oddelkom za geologijo Naravoslovnotehniške fakultete, ki vključuje izobraževanje, razstave, strokovno podporo in skupno skrb za geološko dediščino.
  • Maja Svetlik je ključna zunanja sodelavka Katedre za oblikovanje tekstilij in oblačil, kjer pomembno prispeva k ohranjanju in sodobni obdelavi idrijske čipke ter povezuje lokalno kulturno dediščino z izobraževalnimi in raziskovalnimi projekti.

Priznanji za izjemne dosežke strokovnim sodelavcem sta prejela Andrej Vilar in Tomaž Martinčič:

  • Andrej Vilar, strokovnjak na področju modnih pletenin, s svojo ustvarjalnostjo in bogatimi izkušnjami prispeva k napredku na tem področju ter pomembno podpira pedagoško in raziskovalno delo na Katedra za tekstilno in oblačilno inženirstvo.
  • Tomaž Martinčič, ki bo prihodnje leto obeležil 40 let neprekinjenega dela na fakulteti, je s svojo strokovnostjo in pomočjo študentom ter kolegom nepogrešljiv član oddelka in širše univerzitetne skupnosti.

Priznanje Franja Kočevarja je prejela izr. prof. dr. Urška Vrabič Brodnjak za izstopajoče dosežke v raziskovalnem in izobraževalnem delu ter njen doprinos k prepoznavnosti fakultete doma in v tujini.

Na dogodku so bila podeljena tudi štiri priznanja za življenjsko delo. Prejeli so jih:

  • Miran Udovč, ki je s svojo strokovno odličnostjo, natančnostjo in nesebičnim prispevkom k pedagoški, laboratorijski in raziskovalni dejavnosti postavil visoke standarde kakovosti na Oddelku za geologijo ter trajno zaznamoval njegov razvoj.
  • Dr. Gorazd Golob, soustanovitelj in dolgoletni profesor Naravoslovnotehniške fakultete, ki je s svojim vizionarskim pristopom in predanim delom postavil temelje visokošolskega grafičnega izobraževanja v Sloveniji.
  • Veljko Zrimšek, ki že 27 let kot tajnik fakultete s svojo strokovnostjo in predanostjo zagotavlja nemoteno delovanje in razvoj Naravoslovnotehniške fakultete.
  • Prof. dr. Peter Fajfar, ki je s štiridesetletnim delovanjem, obsežnim znanstvenim opusom in uspešnim povezovanjem akademskega okolja z industrijo trajno zaznamoval razvoj fakultete in področja metalurgije.

Ob tej posebni priložnosti se je dogodka udeležil tudi sin Franja Kočevarja, Vladimir Kočevar, po katerem se imenuje ena izmed nagrad, podeljenih na dogodku. Vladimir Kočevar je v svečanem govoru na kratko predstavil delo svojega očeta.

V imenu vseh nagrajencev čudovitega večera je vse zbrane nagovoril tudi prof. dr. Peter Fajfar.

Dogodek je spremljal čudovit kulturni program, skozi katerega je vse zbrane popeljala Bernarda Žarn. Glasbeni nastopi flavtistke Ajde Mori, harfistke Dominike Kastelic in organista Matica Podobnika (vsi študenti Akademije za glasbo) so obogatili prečudovit večer.  Obiskovalci so med skladbami podoživeli zgodovinske trenutke fakultete, ob projekciji fotografij iz bogate 105-letne zgodovine. Dodatno so dogodek obogatili videi z izjavami zaposlenih in študentov, ki so v praznovanje dodali toplino in občutek pripadnosti fakulteti.

Naravoslovnotehniška fakulteta ostaja zavezana odličnosti in razvoju na lokalni in mednarodni ravni ter s svojim interdisciplinarnim pristopom še naprej oblikuje prihodnost znanosti, tehnologije in umetnosti.

Foto: Nina Starman Gombač in Alen Fuks

Skip to content

Ooops...

Uporabljate zastarelo / nepodprto različico brskalnika.
Za najboljšo uporabniško izkušnjo, prosimo nadgradite svoj brskalnik ali uporabite alternativne možnosti kot na primer Mozilla Firefox ali Google Chrome.