ARIS: Obvestilo o spremembi višine (so)financiranja nekaterih mednarodnih raziskovalnih projektov in preklicu odprtja nekaterih javnih razpisov s področja mednarodnega sodelovanja

Zaradi vseh nedavnih dogajanj je rast integralnih sredstev Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost za leto 2024 manjša od pričakovane in napovedane s proračunom iz julija 2022. Takrat spremenjene okoliščine niso mogle biti identificirane in vključene v proračunsko načrtovanje. Posledično bodo potrebne nekatere prilagoditve objavljenih razpisov oz. javnih pozivov Javne agencije za znanstvenoraziskovalno dejavnost Republike Slovenije (v nadaljnjem besedilu: ARIS) s področja mednarodnega sodelovanja. Sporočilo za javnost Ministrstva za visoko šolstvo, znanost in inovacije, ki pojasnjuje s tem povezane informacije, je dostopno na povezavi.

Spremenjena višina razpoložljivih sredstev v Proračunu RS, ki bo vplivala na (so)financiranje na področju mednarodnega sodelovanja ARIS, kot sledi:

1. Zniža se letna višina (so)financiranja slovenskega dela skupnega raziskovalnega projekta Weave, do faktorja štiri. Navedena sprememba višine (so)financiranja bo veljala za vse na novo izbrane skupne raziskovalne projekte Weave od 5. 10. 2023 dalje.
  2. Prilagojeni raziskovalni projekti, ki bodo izbrani na podlagi Javnega razpisa za sofinanciranje prilagojenih raziskovalnih projektov v okviru komplementarne sheme za prijave na razpise Evropskega raziskovalnega sveta (ERC), se od 26. 9. 2023 dalje (so)financirajo v zmanjšanem obsegu in sicer do 33.000 EUR letno za posamezen prilagojeni raziskovalni projekt.
  3. Odprtje Javnega razpisa za (so)financiranje raziskovalnih projektov ERC nova obzorja se prekliče z dnem 26. 9. 2023.
  4. Odprtje Javnega razpisa za (so)financiranje raziskovalnih projektov ERC potencial se prekliče z dnem 26. 9. 2023.
  5. Odprtje Javnega razpisa za spodbujanje aktivne udeležbe izjemnih mlajših raziskovalcev na odmevnih mednarodnih programih za mlajše raziskovalce se prekliče z dnem 26. 9. 2023.
  6. Odprtje Javnega razpisa za izplačilo enkratnega finančnega prispevka k stroškom priprave in prijave projektov okvirnega programa za raziskave in inovacije EU, Obzorje Evropa (za obdobje od 1. 6. 2023 do 30. 11. 2023) se prekliče z dnem 26. 9. 2023.
  7. Javna poziva za (so)financiranje sheme doktorskega in podoktorskega študija Marie Skłodowska-Curie COFUND – Pečat odličnosti bosta v letu 2024 skupaj (so)financirana do 800.000 EUR. – (se zmanjša)
  8. Javnega razpisa za (so)financiranje slovenskega dela skupnega raziskovalnega projekta, kjer NKFIH (National Research, Development and Innovation Office) deluje v vlogi vodilne agencije, za leto 2024 se ne objavi.

Preklic odprtja javnih razpisov in znižanje (so)financiranja zgoraj navedenih mednarodnih raziskovalnih projektov in shem je izvedeno skladno z določili javnih razpisov oz. javnih pozivov, ki navajajo, da bodo javni razpisi realizirani glede na razpoložljiva sredstva v proračunu RS in finančnem načrtu ARIS.

Vir: ARIS – Novice, obvestila – Obvestilo o spremembi višine (so)financiranja nekaterih mednarodnih raziskovalnih projektov in preklicu odprtja nekaterih javnih razpisov s področja mednarodnega sodelovanja (arrs.si)