ARIS podpira premike v znanstvenoraziskovalnem delu, ki sledijo načelom odprte znanosti in je zavezana k izpolnjevanju določil Uredbe o izvajanju znanstvenoraziskovalnega dela v skladu z načeli odprte znanosti (Uradni list RS, št. 59/2023, v nadaljevanju: Uredba).
Naslavlja naslednja področja, ki so predvsem pomembna za raziskovalce:
- NRRP – načrt ravnanja z raziskovalnimi podatki
ARIS je pripravil prvo različico obrazca za oddajo NRRP.
Kaj čaka raziskovalce? Obrazec za oddajo NRRP bo predvidoma vključen v Javni razpis za (so)financiranje raziskovalnih projektov za leto 2025, v okviru katerega bodo izvajalci raziskovalnih projektov, v katerih se bodo obdelovali podatki, NRRP oddali v roku 6 mesecev po začetku izvajanja projekta.
- ZVR – zaupanja vredni repozitoriji
Uredba ARIS-u nalaga, da pripravi in objavi Merila za opredelitev zaupanja vrednih repozitorijev za znanstvene publikacije.
Objavljamo osnutek meril ZVR.
Na povezavi https://nextcloud.arrs.si/index.php/s/LXt5rAD3kbYGNZ7 je objavljen pregled repozitorijev z namenom izčiščenja delovnega seznama priporočljivih repozitorijev, ki jih uporablja slovenska raziskovalna skupnost.
Kaj čaka raziskovalce? Pripombe in predloge na osnutek meril ter v zvezi s pregledom repozitorijev lahko oddate preko spletne pošte posvet@aris-rs.si in jih bo ARIS javno objavil z imenom in priimkom ter institucijo, iz katere prihaja avtor pripombe oziroma predloga. V zvezi z merili in pregledom repozitorijev se lahko obrnete tudi na člane Delovne skupine za odprto znanost, ki jo je imenoval direktor ARIS po posvetu s KOsRIS, RKRS in Znanstvenih svetov ved.
Kaj čaka raziskovalce? Tudi v zvezi z repozitoriji nam lahko sporočite svoja mnenja.
- Občanska znanost
ARIS bo predvidoma v decembru 2024 objavila Javni razpis za (so)financiranje izvajanja aktivnosti občanske znanosti v letu 2024 (financiranje v letih 2025 in 2026).
V obdobju od 25. 10. 2024 do 4. 11. 2024 je osnutek javnega razpisa dosegljiv na spletni strani ARIS.
Kaj čaka raziskovalce? Pripombe in predloge na osnutek javnega razpisa lahko oddate preko spletne pošte: posvet@aris-rs.si in jih bo ARIS javno objavila z imenom in priimkom ter institucijo, iz katere prihaja avtor pripombe oziroma predloga.
- Priporočila za implementacijo odprte znanosti
ARIS objavlja Priporočila za implementacijo odprte znanosti (Smernice Obzorja Evrope).
Kaj čaka raziskovalce? Priporočila so namenjena kot pripomoček raziskovalnim organizacijam pri implementaciji elementov odprte znanosti v znanstvenoraziskovalno delo.
- Vpetost raziskovalcev v projekte izven okvira financiranja ARIS – A3
ARIS je v oktobru zaključila zbiranje podatkov poziva A3..
Kaj čaka raziskovalce? Izračun ocen bo predvidoma na voljo v novembru 2024.
- Anketa o odprti znanosti za javne raziskovalne organizacije
V kontekstu sprememb vrednotenja znanstvenoraziskovalnega dela je v pripravi anketa o izpolnjevanju določil odprte znanosti za javne raziskovalne organizacije (v nadaljevanju: JRO).
Kaj čaka raziskovalce? ARIS bo k izpolnjevanju ankete deležnike predvidoma pozvala v januarju 2025, rezultati bodo predvidoma objavljeni v marcu 2025.
- Komuniciranje znanosti
Izpostavljamo odziv deležnikov , prosimo da svoje morebitne konkretne usmeritve posredujete neposredno na naslov posvet@aris-rs.si.
Kaj čaka raziskovalce? ARIS je za Javni razpis za (so)financiranje raziskovalnih projektov za leto 2025 predvidela vključitev načrta izvajanja komunikacijskih aktivnosti, ki ga bo potrebno na ARIS oddati v roku najmanj 6 mesecev po začetku izvajanja projekta.
- Aplikacija za souporabo raziskovalne opreme
ARIS je pripravila projektno nalogo za izdelavo aplikacije Poročevalsko-rezervacijski sistem za raziskovalno opremo (kratica: PRSRO), ki bo omogočala dostop do informacij o opremi, kupljeni iz javnih sredstev. Gre za nadgradnjo sedanje preglednice o (so)financirani znanstvenoraziskovalni opremi, ki je sedaj objavljena na spletni strani SICRIS in periodično ročno osveževana.
Kaj čaka raziskovalce? V prvi fazi (v letu 2025) bo seznam nadgrajen v aplikacijo za vnos in pregledovanje podatkov o opremi, vključno z njeno izkoriščenostjo, za drugo fazo pa je načrtovan razvoj rezervacijskega sistema, ki bo omogočil souporabo raziskovalne opreme v slovenskem raziskovalnem prostoru. ARIS postavlja sistem v tesnem sodelovanju z RO, še posebej s tistimi, ki že razpolagajo z lastnim rezervacijskim sistemom, za optimizacijo virov, storitve po meri raziskovalca in v izogib podvajanju aktivnosti.
Celotna objava na ARIS – Novice, obvestila – Novosti s področja odprte znanosti