Dan odprte znanosti 2022/Open Science Day 2022; 11.10.2022

Dan odprte znanosti 2022

(nacionalni tripartitini EOSC dogodek)

v okviru Mreže znanja 2022, hotel Four Points by Sheraton Ljubljana, 11. oktober 2022

Dan odprte znanosti 2022 je dogodek Ministrstva za izobraževanje, znanost in šport, raziskovalnih organizacij, Univerzitetne knjižnice Maribor in javnega zavoda Arnes. Konferenca je del serije tripartitnih dogodkov EOSC in je tudi prvo srečanje Slovenske skupnosti odprte znanosti (SSOZ).

V preteklem letu so se vse članice Evropske unije, skupaj z Evropsko komisijo, zavezale k prenovi Evropskega raziskovalnega prostora. Rdeča nit reforme pri prenovi preoblikovanja je prehod na odprto znanost in v tem okviru tudi vzpostavitev EOSC, Evropskega oblaka odprte znanosti.

Slovenija je konec lanskega leta sprejela nov zakon o znanosti, s katerim smo omogočili tudi izvajanje znanstvenoraziskovalne in inovacijske dejavnosti po načelih odprte znanosti. Temu pa bo potrebno prilagoditi tudi financiranje.

Za podporo raziskovalnim organizacijam pri prehodu na delovanje po načelih odprte znanosti smo v Znanstvenoraziskovalni in inovacijski strategiji Slovenije 2030 predvideli ustanovitev nacionalne skupnosti za odprto znanost. Konferenca Dan odprte znanosti 2022 predstavlja enega od uvodnih dejanj pri vzpostavljanju Slovenske skupnosti odprte znanosti.

Dan odprte znanosti 2022 povezuje ključne deležnike, tj. Združenje EOSC (EOSC Association), Evropsko komisijo, nacionalne akterje, oblikovalce politik, financerje in Slovensko skupnost odprte znanosti. Dogodek je del serije tripartitnih dogodkov EOSC, ki jih spodbuja Evropska komisija, Združenje EOSC in usmerjevalni odbor EOSC, v katerem so zastopane države članice in pridružene članice EU.

Na konferenci bomo spregovorili o zavezah Evropskega raziskovalnega prostora in pričeli tlakovati pot usklajenemu napredku slovenskega raziskovalnega prostora v kontekstu odprte znanosti in evropskih smernic, povezovanju odločevalcev in oblikovalcev politik, izvajalcev znanosti ter ponudnikov storitev, s ciljem oblikovati spodbudno raziskovalno okolje, ki ustvarja rezultate raziskav po načelih FAIR.

Na dogodek se je potrebno prijaviti. Število mest je omejeno, dogodek pa boste lahko spremljali tudi preko video prenosa v živo.

Vljudno vabljeni!

PROGRAM IN PRIJAVA

Open Science Day 2022

(National Tripartite EOSC Event)

at the conference Mreža znanja, Hotel Four Points by Sheraton Ljubljana, 11 October 2022

Open Science Day 2022 is organized by the Ministry of Education, Science and Sport, research institutions, the University Library Maribor and the Academic Educational and Research Network of Slovenia (Arnes). The conference is part of the tripartite EOSC event series and also presents the first meeting of the Slovenian Open Science Community (SSOZ).

In the past year, all European Union member states and the European Commission agreed to renovate the European Research Area (ERA).The common thread in such advancement of the innovation and research ecosystem in Europe is the change to open science through the establishment of the European Open Science Cloud (EOSC).

At the end of last year, Slovenia passed the new Scientific Research and Innovation Activities Act, which enables carrying out scientific research and innovation activities according to the open science principles. This calls for the adjustment of allocated funds.

To support research organizations transition to working according to the principles of open science, the Slovenian Scientific Research and Innovation Strategy 2030 called for the establishment of a national open science community. The Open Science Day 2022 conference represents one of the initial acts in putting together the Slovenian Open Science Community.

The Open Science Day event brings together key shareholders: EOSC Association, European Commission, Slovenian players that create policies, funders and the Slovenian Open Science Community (SSOZ). The event is part of the tripartite events series endorsed by the European Commission, the EOSC Association and the EOSC Steering Board, which represents member and associated member EU states.

The event will host discussions on ERA’s commitments and begin to pave the way to the harmonized advancement of the Slovenian research area within the context of open science and European guidelines, as well as provide a stepping stone to establishing a network of decision-makers, scientists, and service providers. The goal of this is to build an encouraging research environment which will provide results in line with the FAIR principles.

You are cordially invited to sign up for the event. Registration to attend the conference onsite is obligatory and limited, as there is a maximum number of attendees. The event will also be streamed.

PROGRAMME AND REGISTRATION