Na redni 36. seji Senata UL je bil sprejet Pravilnik o upravljanju finančnega nasprotja interesov v raziskavah Univerze v Ljubljani, ki jih financira Javna zdravstvena služba ZDA. Za sodelovanje v projektih, ki jih financirajo agencije JZS, mora imeti vsaka organizacija pravilnik (policy) o upravljanju finančnega nasprotja interesov, ki mora biti usklajen z ameriško uredbo 42 CFR 50, podpoglavje F »Spodbujanje objektivnosti v raziskavah«, sicer lahko financer prekliče sodelovanje s to institucijo in tako prekine JZS financiranje tej instituciji ali pa zahteva vračilo že nakazanih finančnih sredstev.
Pravilnik določa obveznosti vseh zaposlenih, ki sodelujejo v raziskavah, ki jih financirajo agencije pod okriljem Javne zdravstvene službe ZDA (npr. NIH in druge) glede poročanja o pomembnih finančnih interesih. Med drugim določa obveznosti dekanov, da ustrezno presodijo, ali gre pri razkritih pomembnih finančnih interesih zaposlenih na članici za finančno nasprotje interesov (FNI), ter da v primeru ugotovitve FNI pripravijo ustrezen načrt ukrepov za upravljanje FNI ter pripravijo poročilo o FNI in načrtu ukrepov.
Vsi zaposleni, ki nameravajo prijavljati raziskovalni projekt ali že sodelujejo v raziskovalnem projektu, ki ga financira ena od agencij Javne zdravstvene službe ZDA, se morajo seznaniti z vsebino tega pravilnika. Svoje pomembne finančne interese morajo razkriti na priloženem obrazcu (Obrazec za razkritje FNI), podpisan obrazec oddati dekanu, ter opraviti usposabljanje o FNI na spletni strani: https://grants.nih.gov/grants/policy/coi/index.htm. Potrdilo o opravljenem usposabljanju je potrebno oddati dekanu ter ga poslati na e-naslov Univerzitetne službe za raziskovalno dejavnost projekt@uni-lj.si.
V primeru, da dekan ugotovi, da gre pri razkritem pomembnem finančnem interesu zaposlenega za finančno nasprotje interesov (FNI), pripravi načrt ukrepov za upravljanje FNI. Izpolnjen in podpisan Obrazec za razkritje FNI ter Poročilo o ugotovljenem FNI (Obrazec za FNI poročilo) posreduje na rektorat na naslov projekt@uni-lj.si. Strokovna služba rektorata FNI poročilo nato odda preko posebnega spletnega portala na ameriško agencijo, ki financira projekt. V primeru ugotovljenega FNI je potem potrebno spremljati uresničevanje načrta ukrepov in po potrebi članica izvede tudi retrospektivni pregled.